Mik a víz alatti rögbi szabályai és játékmenete?

A játék egy átlagosan 4 méter mély medencében folyik, ahol a cél az, hogy a labdát az ellenfél kapujába juttassuk. Bár csapatonként 12 ember nevezhet, egyszerre csak 6 játékos tartózkodik a vízben egy csapatból. A mérkőzés során bármikor lehet cserélni.

A 6 játékos három pozíciót tölt be: kapus, védő és támadó, így minden játékosnak van egy partnere, akivel a víz alatt és a víz felett váltják egymást. A játékot két víz alatti és egy felszíni bíró felügyeli.

A víz alatti rögbi szabályai

Bírók és ellenőrzés

A játék szabályainak betartását két vízalatti bíró és egy felszíni bíró felügyeli, akik víz alatti hangjelző készülékekkel kommunikálnak a játékosokkal.

Játékosok száma

Egy időben maximum 6 játékos lehet víz alatt csapatonként. Egy csapat általában 12 játékosból áll, így a 6 cserejátékos folyamatosan frissítheti a vízben lévő 6 játékost.

Labda helyzete

Alapszabály, hogy a labda nem emelkedhet ki a medencéből; mindig a víz alatt kell maradnia.

Kontakt szabályok

Birkózni, ellenfelet csak akkor lehet támadni, ha nála van a labda, amint elengedi, vagy passzol, tilos visszahúzni, vagy megfogni.
A játékos, akinél a labda van, védekezhet és megfoghat labda nélküli játékost is.

Kapu használata

A kaput szimbolizáló kosarat soha nem szabad megfogni. A kosár belsejébe egyik testrésszel sem szabad belógni. Előfordulhat, hogy a kapus válla a kosár belsejébe ér, ilyenkor a bíró figyelmezteti, vagy bünteti a kapust.

Erőszakos játék

Az ellenfél felszerelését tilos megfogni, lehúzni vagy leütni. Ököllel ütni tilos. Általában véve minden olyan mozdulat szabályellenes, ami nem a labda megszerzésére, hanem a másik fél bántalmazására hárul.

Dicsőség csarnoka

Ismerj meg minket

Csapatunk több, mint 20 éves történelemre tekint vissza. A magyar víz alatti rögbinek ikonikus alakjait keresd a csapatunkat bemutató oldalon!

Tapasztald meg az UWR lendületét

A víz alatti rögbi több mint sport – fejleszti a fizikai erőt, erősíti a tüdőt és az akaraterőt is. Különlegessége, hogy mindenféle testalkattal, nők és férfiak is, néha vegyesen űzik. Miért rajongunk ezért a sportért?
Mert a víz alatti rögbiben a csapattársainkra való támaszkodás elengedhetetlen. Itt nem csak a labdáért küzdünk együtt, a levegőzés is a csapategységen múlik.

Gyere el és próbáld ki velünk ezt a különleges sportot – és légy része az egyre növekvő víz alatti rögbi közösségnek!